social icon social icon social icon social icon
Akademia Anatomii Sekcyjnej | moduł: Kompleksowe usprawnianie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Praktyczny kurs z pokazem anatomicznym
02/03/2024
Szkolenie Płatne Kadawerowe
cykl kursów kadawerowych dla fizjoterapeutów i osteopatów
Czas trwania
08:00-19:00
Rodzaj
Kadawerowe
Kategoria
Płatne
Liczba Uczestników
10

Akademia Anatomii Sekcyjnej we współpracy z Med Coach to łącznie kilka modułów szkoleniowych anatomii sekcyjnej dla fizjoterapeutów i osteopatów.

Warsztaty praktyczne odbywają w laboratorium kadawerowym w CEM w Warszawie, w warunkach sali operacyjnej. Pracujmy na preparatach nieutrwalonych (ludzkich zwłokach) tzw. kadawerach. To materiał biologiczny fresh frozen, zamrożony bezpośrednio po pobraniu od dawców i rozmrażany tuż przed szkoleniem, dzięki czemu zachowuje właściwości żywego organizmu człowieka.

Udział w warsztatach kadawerowych to możliwość zobaczenia i dotknięcia każdej struktury anatomicznej, każdego narządu. To ogromna dawka wiedzy praktycznej, zwiększenia świadomości, jak wygląda anatomia na żywo, a nie tylko w atlasie, co z pewnością przełoży się na jeszcze lepsze efekty terapii fizjoterapeutów i osteopatów.

Pełen sukces procesu leczenia pacjenta po urazie skrętnym stawu kolanowego to nie tylko subiektywne poczucie stabilności kończyny oraz jego powrót do pełnej aktywności, ale również ochrona jego kolana przed przyśpieszonym zużyciem w przyszłości. Coraz powszechniejszy dostęp do nowoczesnej diagnostyki obrazowej w połączeniu z najnowszą wiedzą anatomiczną doprowadziło do szeregu zmian zarówno dotyczących stosowanych technik operacyjnych jak i indywidualizacji programu rehabilitacji. Nowoczesne leczenie tego typu urazów musi być połączone ze zrozumieniem procesów regeneracji tkanek oraz definiowaniem czynników, które na ten proces gojenia wpływają.

Kurs prezentuje kompleksową strategię planowania rehabilitacji w oparciu o specyfikę gojenia i biomechanikę stawu kolanowego.

Kurs ponadto będzie zawierał unikalny pokaz anatomii i biomechaniki w oparciu o materiał kadawerowy, minimalną ilość teorii oraz maksymalną ilość zajęć praktycznych dotyczących zastosowania poszczególnych technik manualnych oraz ćwiczeń na każdym etapie rehabilitacji.

W trakcie kursu uczestnik:

  • zapozna się z najnowszą wiedzą dotyczącą anatomii i biomechaniki więzadła krzyżowego przedniego popartą pokazem kadawerowym,
  • otrzyma wiedzę na temat najnowszej anatomicznej metody rekonstrukcji WKP oraz jej przewadze nad innymi dostępnymi technikami operacyjnymi,
  • będzie uczył się skonstruowania programu rehabilitacji po izolowanym uszkodzeniu WKP oraz modyfikację tego programu w zależności od występowania uszkodzeń współistniejących (łąkotki, więzadła poboczne)
  • będzie poznawał oraz trenował poszczególne techniki manualne oraz ćwiczenia odpowiednio dobrane do każdego etapu rehabilitacji
  • będzie uczył się jak rozwiązywać najczęstsze problemy występujące w trakcie terapii tj: brak pełnego wyprostu-zgięcia, zrosty pooperacyjne, przedłużający się obrzęk, pacjent emocjonalny, algodystroficzny
  • pozna kryteria przejścia do kolejnych faz leczenia oraz bezpiecznego powrotu pacjenta do pełnej aktywności fizycznej.
08:00
Powitanie, przedstawienie zasad oraz programu kursu
08:10
Anatomia na żywo pokaz kadawerowy w laboratorium CEM
10:10
Przerwa kawowa
10:25
Jak wykorzystać rezonans magnetyczny w praktyce fizjoterapeuty?
11:00
Rekonstrukcja WKP krok po kroku - wykład z elementami materiałów filmowych z zabiegu, zestawienie wad i zalet różnych technik operacyjnych
12:00
Czy i ewentualnie kiedy nie potrzeba zabiegu operacyjnego po urazie WKP? | bitwa na argumenty lekarz - fizjoterapeuta
12:30
Przerwa na lunch
13:15
Ćwiczenia praktyczne: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP | Etap I (rehabilitacja przedoperacyjna + wczesne postępowanie pooperacyjne; dobór zaopatrzenia ortopedycznego, zakres ruchu, obciążenia w zależności od różnych wariantów operacji, najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania)
14:15
Ćwiczenia praktyczne: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP | Etap II (2 - 6 tydzień) techniki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, poprawiające ukrwienie, aktywujące mięśnie, najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania itd.
15:15
Ćwiczenia praktyczne: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP | Etap III (6 - 12 tydzień) techniki odtwarzające prawidłowe wzorce ruchu, prawidłową elastyczność tkanek, najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania itd.
16:15
Przerwa kawowa
16:30
Ćwiczenia praktyczne: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP | Etap IV (12 - 24 tydzień) jak bezpiecznie prowadzić rehabilitację w okresie najintensywniejszej przebudowy przeszczepu ? (najbezpieczniejsze techniki manualne i ćwiczenia poprawiające elastyczność stawu oraz siłę i koordynacje mięśniową), najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania
17:30
Ćwiczenia praktyczne: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP | Etap V ( powyżej 6 miesiąca) + jak i kiedy wprowadzać dynamikę ruchu, kryteria powrotu do aktywności sportowej, najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania
18:30
Pytania, wymiana doświadczeń, podsumowanie
19:00
Zakończenie kursu

mgr Marcin Plenzler

Od blisko 15 lat (w tym od ponad 12 przy ścisłej współpracy z dr Śmigielskim) specjalizuje się w kompleksowej terapii stawu kolanowego leczonego zachowawczo jak i operacyjnie. Pomysłodawca, współautor oraz wykładowca licznych szkoleń w zakresu rehabilitacji ortopedycznej. Miłośnik terapii powięziowej, kompleksowej terapii manualnej oraz biomechaniki ciała człowieka.

Termin: 2 marca 2024 r. (sobota)

Miejsce: Centrum Edukacji Medycznej, ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa

Koszt udziału: 2100 zł brutto

Warunki udziału:
Kliknij przycisk Zapisz się i wypełnij formularz zgłoszenia.
Opłać kurs po otrzymaniu mailowego potwierdzenia udziału od organizatora.

Parking: przed wejściem do CEM znajduje się BEZPŁATNY parking dla Uczestników kursów CEM – wjazd od ulicy Bysławskiej / Poematu przez szlaban – konieczna jest walidacja biletu pobranego przy szlabanie, po uzyskaniu pieczątki w recepcji CEM

Potwierdzenie zgłoszenia:
Liczba miejsc jest ograniczona.
Po zapisaniu się na szkolenie otrzymasz potwierdzenie wpisania na listę oraz instrukcję dotyczącą płatności.
Po dokonaniu opłaty za szkolenie otrzymasz potwierdzenie udziału w szkoleniu.
O przyjęciu uczestnika na szkolenie decyduje kolejność wpłat.

Warunki rezygnacji:

W związku z potrzebą przygotowania preparatów i sprzętu przed każdym szkoleniem będziemy niezmiennie wdzięczni Państwu za natychmiastowy kontakt z nami w przypadku braku możliwości przyjazdu na kurs.

Rezygnacja z udziału po 10 lutego 2024 r. lub nieobecność na spotkaniu spowoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnego kosztu udziału na podstawie faktury wystawionej przez Centrum Edukacji Medycznej Sp. z o.o.
Rezygnację z udziału należy przesłać w formie mailowej na adres kontakt@cem-med.pl.
Anulowanie zgłoszenia potwierdzone zostanie pisemnie przez Organizatora.

Rezygnacja zgłoszona do dnia 10 lutego 2024 r. (włącznie) nie powoduje obciążeń finansowych. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w spotkaniu prosimy wyznaczyć zastępstwo dla zgłoszonej osoby.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania spotkania, do zmian w programie oraz do zmiany miejsca organizacji spotkania.

Biuro Organizacyjne: Centrum Edukacji Medycznej, Mera Park Wawer ul. Bysławska 84, 04-993 Warszawa

Med Coach to ceniony organizator szkoleń specjalistycznych dla fizjoterapeutów i osteopatów.

Firma została założona w 2016 roku, z pomysłu małżeństwa fizjoterapeutów, którzy chcąc regularnie podnosić swoje kwalifikacje, postanowili zapraszać do współpracy Instruktorów z Polski oraz świata, umożliwiając wszystkim zainteresowanym uczestnictwo w kursach na najwyższym poziomie.

Do dnia dzisiejszego nasz partner Med Coach zrealizował ponad 1000 szkoleń stacjonarnych i webinarów, a liczba absolwentów kursów przekroczyła liczbę 20 000! Wszystkie kursy Med Coach są dostępne na stronie www.med-coach.pl

Motto przewodnie Med Coach to szkolenia dla wymagających.  Myśl ta wspiera misję firmy, czyli organizację szkoleń dla specjalistów fizjoterapii i osteopatii ze szczególną dbałością o jakość merytoryczną i organizacyjną.

Cieszymy się, że Med Coach jest partnerem organizacyjnym projektu Akademia Anatomii Sekcyjnej.

TRANSLATE