Kolano w praktyce fizjoterapeuty
Praktyczny kurs dla fizjoterapeutów
Kurs podstawowy pt. „Kolano w praktyce fizjoterapeuty” to pierwszy z cyklu „AKADEMII TERAPII KOLANA” – specjalistyczny kurs przeznaczony zarówno dla doświadczonych terapeutów, jak i młodych adeptów fizjoterapii chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu kompleksowej terapii stawu kolanowego.

AKADEMIA TERAPII KOLANA

 Moduł podstawowy (29.01.2022 r.):
1. Kolano w praktyce fizjoterapeuty

 Moduły zaawansowane (terminy kursów zostaną ustalone niebawem):
2. Kompleksowa terapia kolana po urazie więzadła krzyżowego przedniego
3. Kompleksowa terapia kolana po urazie łąkotek
4. Kompleksowa terapia kolana po urazie stawu rzepkowy-udowego oraz chrząstki stawowej

„Kolano w praktyce fizjoterapeuty” – praktyczny kurs dla fizjoterapeutów.

Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany i podatny na uszkodzenia staw w ciele człowieka.
Szczegółowa wiedza z zakresu anatomii i biomechaniki stawu kolanowego stanowi kluczowy element budowania nowoczesnej strategii fizjoterapii zarówno pod kątem terapii manualnej, jak i prawidłowego doboru ćwiczeń funkcjonalnych.

W tym celu postanowiliśmy stworzyć jedyny taki na rynku kurs dedykowany fizjoterapeutom z pokazem anatomicznym „live” na preparatach nieutrwalonych (kadawerach), podczas którego będziemy odkrywać na nowo tajniki anatomii i biomechaniki kolana.

Uczestnik będzie miał niepowtarzalną szansę zobaczyć, dotknąć, poruszać preparatem na poszczególnych etapach preparowania oraz wysłuchać praktycznych wskazówek i najnowszej wiedzy z zakresu anatomii i biomechaniki.
Pozostała część kursu będzie nastawiona na maksymalną ilość wiedzy praktycznej jak efektywnie leczyć manualnie oraz dobierać ćwiczenia w codziennej pracy z pacjentem „kolanowym”.
Będziemy również wspólnie rozwiązywać najczęściej występujące problemy w skutecznej terapii stawu kolanowego takie jak:
• brak zakresu ruchu,
• przewlekły ból,
• słaba efektywność zadanych ćwiczeń.

Poruszymy również zagadnienie najczęstszych „błędów i powikłań” po wybranych urazach i zabiegach operacyjnych oraz w jaki sposób możemy z nimi walczyć lub zminimalizować ryzyko ich powstania.

Staw kolanowy jest szczególnie wrażliwy na różnego rodzaju inne problemy somatyczne oraz psychosomatyczne dlatego też przeanalizujemy w sposób holistyczny najczęstsze przykłady powiązań metabolicznych, dietetycznych I naczyniowych z przyczyną powstawania patologii w obrębie kolana.
Wiedza ta pozwoli Nam fizjoterapeutom na osiągniecie większej skuteczności terapii, a jej efekty będą bardziej trwałe.
Poruszymy zagadnienie badań obrazowych i tego w jaki sposób dostęp do wyników oraz zdolność ich prawidłowej interpretacji może mieć znaczenie w poprawie efektywności terapii (a czasem decydować o sukcesie całego procesu usprawniania).
Wartościowym uzupełnieniem będą materiały z codziennej praktyki w formacie tzw. „case study” ukazujące realne problemy naszych pacjentów.

W trakcie kursu uczestnik:
• zapozna się z najnowszą wiedzą dotyczącą anatomii i biomechaniki stawu kolanowego w nowoczesnej i namacalnej formie
• otrzyma wiedzę praktyczną jak postępować manualnie ze stawem kolanowym
• będzie uczył się oceny funkcjonalnej kolana pod kontrolą USG
• będzie uczył się holistycznego podejścia do terapii poznając różnego rodzaju zależności pomiędzy stawem kolanowym a innymi zaburzeniami strukturalnymi, jak również psychogennymi wpływającymi bezpośrednio na przyczynę problemu oraz brak pozytywnych efektów terapii
• pozna skuteczne techniki manualne pozwalające w szybki sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe lub np. poprawić zakres ruchu
• zapozna się z najbardziej efektywnymi ćwiczeniami z uwzględnieniem celu jaki chcemy osiągnąć (poprawa zakresu ruchu, wzrost siły mm, poprawa propriocepcji itd…)
Program
Dzień 1
Powitanie, przedstawienie zasad oraz programu kursu
Anatomia na żywo – pokaz cadaverowy
Przerwa kawowa
Anatomia i biomechanika kolana w praktyce - wykład
USG i MRI — użyteczne i wartościowe narzędzia w rękach terapeuty - część praktyczna
Przerwa obiadowa
Jak rozwiązywać najczęstsze problemy bólowe, funkcjonalne w obrębie kolana? - pokaz praktyczny najskuteczniejszych technik manualnych, powięziowych oraz ćwiczeń funkcjonalnych – część praktyczna.
Przerwa kawowa
Holistyczne podeście do terapii stawu kolanowego - jak powiązać i rozwiązać inne problemy zdrowotne z zaburzeniami w obrębie kolana (teoria oraz przykłady technik manualnych wspomagających pracę narządów wewnętrznych oraz redukujących nadmierne napięcie stresogenne) - wykład/część praktyczna
Dyskusja i zakończenie kursu oraz wydanie zaświadczeń.
Wykładowcy
  Mgr Marcin Plenzler - Kierownik naukowy kursu
  od blisko 14 lat (w tym od ponad 11 przy ścisłej współpracy z dr Śmigielskim) specjalizuje się w kompleksowej terapii stawu kolanowego leczonego zachowawczo jak i operacyjnie. Pomysłodawca, współautor oraz wykładowca licznych szkoleń w zakresu rehabilitacji ortopedycznej. Miłośnik terapii powięziowej, kompleksowej terapii manualnej oraz biomechaniki ciała człowieka.
  Mgr Dariusz Straszewski
  fizjoterapeuta z blisko 25 letnim doświadczeniem w fizjoterapii ortopedycznej. Od blisko 20 lat współpracuje z dr Śmigielskim. Wielokrotny wykładowca licznych szkoleń w zakresu rehabilitacji ortopedycznej. Dyplomowany coach zdrowia oraz specjalista w walce w bólem.
  Dr n. med Robert Śmigielski
  lekarz, specjalista ortopedii i traumatologii,
  ekspert w zakresie medycyny sportowej oraz regeneracyjnej
  Szef Life Ortopedia oraz Centrum Terapii Biologicznych Life Institute
  Dr n. med. Robert Śmigielski jest przede wszystkim praktykiem. Jego metody diagnostyczne, techniki operacyjne oraz protokoły stosowane w leczeniu zachowawczym wynikają nie z teorii i podręczników, lecz z wiedzy zdobywanej podczas badań anatomicznych, kongresów oraz podczas pracy w gabinecie i na sali operacyjnej. Do leczenia podchodzi holistycznie - po inspiracje sięga do innych dziedzin nauki i medycyny. Stosuje innowacyjne rozwiązania i technologie dążąc do optymalizacji procesu leczenia poprzez personalizację stosowanych metod i narzędzi.
  Zaangażowany w liczne inicjatywy i projekty badawcze. Nauczyciel i uczeń, stale poszerzający kompetencje swoje i innych - rozwijający autorskie bądź definiujący na nowo juz istniejące techniki i narzędzia chirurgiczne oraz metody terapeutyczne. Doceniany na świecie ze względu na swoim badania i opracowywane w ich wyniku metody rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, ścięgna Achillesa, chirurgii łąkotek i wielu innych schorzeń ortopedycznych. Od lat intensywnie wspomaga rozwój ortopedii regeneracyjnej w Polsce, stosuje m. in. terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz inne formy leczenia biologicznego.
Warunki uczestnictwa
Termin: 29 stycznia 2022 r.
Miejsce: Centrum Edukacji Medycznej, ul. Brzeska 12, Warszawa (wjazd od ul. Markowskiej 9)
budynek G wejście C
Na terenie placówki oferujemy Państwu możliwość skorzystania z parkingu.Koszt szkolenia: 1390 zł brutto


Bezpłatny parking dla uczestników szkolenia.

Koszt uczestnictwa obejmuje:
• udział w szkoleniu,
• przerwy kawowe,
• zaświadczenie udziału w kursie
Warunki udziału:
• Kliknij przycisk „Zapisz się” i wypełnij formularz zgłoszenia
• Opłać kurs, po otrzymaniu mailowego potwierdzenia udziału od organizatora.

Potwierdzenie zgłoszenia:
• o przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność.
• liczba miejsc jest ograniczona.
• Przyjęte zgłoszenie zostanie potwierdzone e-mailem zawierającym:
> szczegółowe informacje organizacyjne
> zasady płatności
> numer rachunku bankowego Organizatora.
Potwierdzenie udziału prześlemy na około 10 dni roboczych przed terminem spotkania.

W przypadku posiadania vouchera rabatowego prosimy kod vouchera oraz jego wartość wpisać w formularzu zapisu w polu "Wiadomość do Organizatora". Rabaty nie łączą się.

Warunki rezygnacji:

W związku z potrzebą przygotowania CEM przed każdym szkoleniem, będziemy niezmiennie wdzięczni Państwu, za natychmiastowy kontakt z nami, w przypadku braku możliwości przyjazdu na kurs.

Rezygnacja z udziału po 15 stycznia 2022 lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnego kosztu udziału na podstawie faktury wystawionej przez Centrum Edukacji Medycznej Sp. z o.o.
Rezygnację z udziału należy przesłać w formie mailowej na adres kontakt@cem-med.pl
Anulowanie zgłoszenia potwierdzone zostaje pisemnie przez Organizatora.

Rezygnacja zgłoszona do dnia 15 stycznia 2022 (włącznie) nie powoduje obciążeń finansowych. Niedokonanie wpłaty nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału. W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w spotkaniu prosimy wyznaczyć zastępstwo zgłoszonej osoby.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania spotkania do zmian w programie oraz do zmiany miejsca organizacji spotkania.

Biuro Organizacyjne:
Centrum Edukacji Medycznej, ul. Brzeska 12, 03-737 Warszawa
Fizjoterapeuta
Ogólne
Zakończone wydarzenie